עדכון מהמרפאה בנושא מחלת החצבת

קהילה חינוך ופנאי • 17/12/2018 כניסות

לתושבי הסוללים שלום רב,

בשבוע שעבר אותר בהסוללים ילד חולה חצבת. לאחר אישור האבחנה בוצע תחקיר, המקומות בהם היה הילד החולה פורסמו ואנשים רבים הגיעו להתחסן. בשלב זה נראה שאין הדבקה או חולים נוספים וניתן להרגע.

ברצוננו להזכיר:

1.      משך הדגירה של מחלת החצבת (הזמן ממועד החשיפה לאדם חולה ועד להופעת תסמיני המחלה במקרה שבו היתה הדבקה) הוא 10-14 ימים במרבית המקרים ובמקרים נדירים 6-21 ימים.

2.      סימני המחלה הם בעיקר חום, סינוור מאור, נזלת, שיעול ופריחה אופיינית.

3.      חשוב לציין כי מי שחוסן בעבר בשתי מנות חיסון, שחלה בחצבת בעבר (גם הרחוק מאוד) או שחוסן לאחר החשיפה מצוי בסיכון נמוך מאוד להדבקות. גם במקרים הנדירים בהם תתפתח מחלה אצל מי שחוסן פעמיים בעבר או חלה בעבר, המחלה צפויה להיות קלה והסיכון לסיבוכים במקרה זה מזערי.

4.      בסיכון למחלה משמעותית מצויים מי שנחשפו לאדם (או ילד) חולה ושאינם מחוסנים. כלומר ילדים ותינוקות מתחת לגיל שנה, מי שלא חוסנו בעבר (למשל מי שלא השלימו את חיסוני השגרה בטיפת חלב ובמסגרת בית הספר) ומי שמערכת החיסון שלהם לא תקינה.

5.      ילדים שחוסנו בגיל שנה ועדיין לא קיבלו חיסון שני במסגרת בית הספר (בכיתה א') נחשבים מחוסנים, עם זאת, במקרה של חשיפה לאדם או לילד חולה חצבת עליהם להגיע למרפאה ולקבל מנת חיסון נוספת.

ההמלצות בשלב זה: מי שלא השלים את החיסונים השגרתיים לחצבת (MMR או MMRV) צריך להגיע ולהשלים את החיסון. מי שאצלו מופיעים תסמינים כפי שפורטו בסעיף 2 ובלוח הזמנים כפי שפורט בסעיף 1. צריך לפנות טלפונית למרפאה וצוות המרפאה יחליט אם יש צורך בבדיקה, מתי והיכן. כדאי להיות ערניים ועם זאת חשוב לזכור שלא כל עליית חום או נזלת נגרמים על-ידי חצבת.

בברכה,

מירה קרמון
ד"ר דליה נבות-מינצר