למל יונה

יזכור • 10/4/2014 כניסות

20/10/1950 - 08/09/1995

יונה נהרג בתאונת דרכים בצומת קדרים ביום בו חגג בנו מתן את יום הולדתו ה-14.

יונה הגיע לקיבוץ בגיל תשע. בן להורים עולים מרוסיה אשר נפטרו בהפרש של חודש אחד מן השני. ההורים הותירו ארבעה בנים, יונה היה הבן השלישי. אחיו הצעיר אומץ בידי משפחה מקיבוץ יגור, שני אחיו הגדולים טופלו על ידי חברי הוריו בקיבוץ גבע והוא נמסר לטיפולה של משפחה בקיבוץ גינוסר.

אחרי זמן מה, הוא נאלץ לעזוב את המשפחה בגינוסר, הגיע אלינו וצורף לשכבת גיל, שמנתה ארבע בנות הקיבוץ. כדי להגדיל את קבוצת הגיל הגיעו הרבה מאוד ילדים לאומנה.

בפעם הראשונה שראיתי את יונה, נגלה לעיני ילד רחב, מוצק, שערו בהיר ועיניו ירוקות ועצובות. לבוש היה חולצת פסים ואוחז בידו כדור סל. אי אפשר היה להפריד בינו ובין הכדור וכל הזמן רק אמר שהוא לא מוכן להישאר כאן, הוא מגינוסר והוא יחזור לשם.

יונה הגיע למשפחתי, משפחת גלעדי, היינו שלושה ילדים, שתי בנות ובן. הוא הצטרף לשכבת הגיל שלי והיה גדול ממני בכשנה וחצי. יונה היה מאוד מסוגר, ילד חזק מאוד וכמובן עקשן. הקליטה הייתה קשה, אך כל הצוות החינוכי, הורי ואנחנו ילדי המשפחה, עשינו מאמצים רבים כדי לקלוט אותו. הורי גידלו אותו כאילו היה בנם ואנו האחים כאילו היה אחינו. גם המשפחה המורחבת של אמי ואבי התייחסה אליו כאל בנם של הורי.

הורי הקפידו כל השנים להישאר בקשר עם אחיו ומשפחתו.

כבר בגיל צעיר החליט יונה שאורלי תהיה אשתו, וכך היה בסופו של דבר. אחרי שרות סדיר שכלל קצונה, יצא יונה לשנת חופש (הוא היה הראשון מבני הקיבוץ שיצא לשנת חופש), חזר לקיבוץ, נישא לאורלי, למד ברופין ועבד בפלחה.

מאוחר יותר ריכז את הענף, יצא לניגריה, עבד בנאות הכיכר, במילופרי, ברוסיה וריכז את הפלחה בקיבוץ גינוסר.

ליונה ואורלי נולדו שלושה ילדים מקסימים ואיכותיים.

יונה היה טייל מעולה, הכיר את הארץ לפני ולפנים, אהב טבע, למד מהורי להקשיב למוסיקה וחלומו היה כשיצא לפנסיה לעשות טיול ענק סביב העולם עם אורלי.

כשחזר מעבודתו בקיבוץ גינוסר נהרג על ידי מכונית, הוא ניסה ככל יכולתו למנוע את התאונה וכשל (לפי דברי עדים לתאונה).

יונה תמיד ישאר איתנו.

כתבה: ענת כהן